Rak form, genombruten rygg och sidor med svarvade vertikala spjälor. Lösa stoppade plymåer samt fast sits. Rik dekor av bland annat överkragade ben. Längd ca 178 cm.
Slitage, repor och stötskador. Sprickor. Mindre renoverat och kompletterat, bland annat senare bemålning. Förstärkningar. Missfärgning och mindre fläckar på klädsel.
Disa och Adolf von Post, Äs herrgård.