SKÅL, glas, Venini, Murano, 1950-60-tal. Möjligen formgiven av Fulvio Bianconi.

Rund med dekor av horisontella band i blått och grönt mot klar fond. Svagt stämpelmärkt och etikettmärkt. Höjd 6, diameter 13,5 cm.

Obetydligt bruksslitage och obetydliga repor.

Utropspris
2 000 SEK