SABEL för officer vid flottan, England, 1800-talets andra hälft.

Fäste i förgylld brons, dekor av krönt ankare. Eneggad svagt böjd klinga med flat rygg. Balja i svärtat skinn med detaljer i mässing. Längd ca 92, varav klingan ca 77 cm.

Slitage, repor och märken. Delvis lösa delar vid balja. Mindre lagningar. Missfärgning. Mindre skador.

Utropspris
1 800 SEK