Fäste i förgylld brons, dekor av krönt ankare. Eneggad svagt böjd klinga med flat rygg. Balja i svärtat skinn med detaljer i mässing. Längd ca 92, varav klingan ca 77 cm.
Slitage, repor och märken. Delvis lösa delar vid balja. Mindre lagningar. Missfärgning. Mindre skador.