Gallerskålar. Längd 18-25 cm. Två av skålarna stämplade, sannolikt Herculaneum Pottery. Företaget i drift 1796-1841.
Bruksslitage. Krackelyrer och missfärgningar. Bortfall av delar. Lagningar, varav några är övermålade med något avvikande färg.