IVAR JOHNSSON, 2 st, skulpturer, gips, monogramsignerade.
Man och kvinna sittande på träsockel. Höjd 35. Bredd 60 cm.
Några mindre nagg och repor. Lagningar.
Förlagor till fartyget "Stockholm". Fartyget sjönk innan den kom på plats 1940. Bröllopspresent från konstnären till inlämnarens mormor.