HYLLSYSTEM, "String", Nils Strinning, 1900-talets andra hälft.

Ekfaner och trådmetall överdragna med plast. Ett par gavlar, höjd 102 cm. Tre par galvar, höjd 52 cm. Två genombrutna tidningshyllor, längd 82 cm. Tre hyllor, längd 80 cm. Fyra hyllor, längd 60 cm. Två skåp med bakomliggande inredning, längd 80, bredd 30 respektive 34, höjd 42 cm. Tre etikettmärkta hyllor. En extra gavel, höjd 27 cm medföljer.

Bruksslitage, fläckar, repor, mindre fanerskador, senare ytbehandling. Ej fullt genomgånget.

Utropspris
4 000 SEK