Mörkbetsat trä, med skuren och polykromt bemålad dekor av bl.a drakar och växter. Längd ca 73 cm, bredd ca 37 cm, höjd ca 41,5 cm.
Slitage. Färgbortfall. Märken, smärre materialbortfall. Enstaka torrsprickor.
Enl uppgift inköpt i peking tidigt 2000-tal