Rund skål med utvikt mynning, rund fot, invändigt förgylld, diam 13,5, runt fat diam 17 cm. Höjd 8 cm.
Slitage, graverat monogram samt lodangivelse på skålen. Skålen med bucklor. Fatet senare.