Mahogny. Rikligt skuren dekor. Skärm med broderi av petit-point, dekor av sällskap i landskap. Tredelad pelarfot med fotavslutningar i form av tassar. Bredd 75. Djup 60. Höjd 147 cm.
Mindre avslag på krön. Slitage, repor och märken.