VÄRJA, sannolikt Tyskland, 1800-talets slut.

Fäste i metall, kavel med metallinning. Lätt böjd eneggad klinga med skålslipning och flat rygg. Balja i svärtat stål med en koppelring. Längd ca 91, varav klingan ca 79 cm.

Slitage, repor och stötmärken. Klinga med hack. Mindre fläckar.

Utropspris
1 500 SEK