Rektangulärt. Nedåt avsmalnande ben. Fanerat med björk, jakaranda, rosenträ m.fl. träslag. Inläggningar av rosettupphängda girlander, linjer mm. Beslag av förgyllt brons. Delvis klädd skiva. Låda i sargen. Uppsats med jalusidörrar. Bakomliggande lådor och fack. Längd 95 cm, bredd 77 cm, höjd 113 cm. Brännmärkt i lådan. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Fanérskador.
Nr 1060. Lilla Bukowskis auktion 166, augusti 2005.