KANNA, silver, Gustaf Folcker, Stockholm, 1837. Empire. Vikt ca 249 gram.

Godronnerat liv. Uppsvängd hänkel och snås. Hänkeln rikligt dekorerad. Fyra fötter. Invändigt förgylld. Höjd 11 cm.

Slitage. Oputsad. I botten graverat namn "C Ihre", troligen samtida.

Utropspris
2 500 SEK