Paul Gauguin

(Frankrike, 1848-1903)
Paul Gauguin
(Frankrike, 1848-1903)

PAUL GAUGUIN (FRANKRIKE), POSTUMT TRYCK, Träsnitt, 1893/94 (1921),signerad Pola Gauguin imp. Paul Gauguin fait.

"L'Univers est créé", 20,4 x 35,2 cm. numrerad i övre vänster hörn no 80 (av 100) (Japanpapper).

Ej examinerad ur ram.

Museum der Stadt, Bochum, "Utopie".

Kornfeld, 18 E.b.

Utropspris
15 000 SEK