Bestående av två ljusstakar och ett bläckhorn. Bläckhornet med insats av slipat glas. Ljusstakarna stämpelmärkta EOS Jönköping 89, bläckhornet Jönköping 83. Bläckhornets höjd 16, ljusstakarnas höjd 19,5 cm.
Bruksslitage. Bläckhornets glasinsats med nagg.