Nyslotts fäste och en del af staden. Svedja, Iisalmi, Savolax. I Somero socken, vinterkväll. I kajutan på åländskt fartyg. Utsigt af Kuopio från syd-vest. Imatra älv. Warkaus bruk. Mannens hemkomst. Slussarna i Juustila. Landskap i Savolax. Utsikt af Lovisa från öster. Vy över St. Mickels från syd. Utsigt af Ladoga. Strömings insaltning Nylands skär. (fri översättning). Bildstorlek ca 10x16 cm.
Slitage, skador, märkbara fläckar. Oinramade.