DAGBÄDD, Jörn Utzon, 1900-talets andra hälft.

Aluminium samt textilklädda sitsar. Specialgjord för Århus Teater. Längd 210, bredd 75, höjd 37 cm. För uppställning mot vägg.

Repor, slitage, torkad stoppning. Saknar flertalet skruvar.

Proveniens

Århus Teater.

Utropspris
10 000 SEK