Skrinet med något välvt, invändigt förgyllt lock och kulformade fötter, längd ca 17,5 cm. Träinlägg och -botten. Cigarettetuiet invändigt förgyllt, 9,5x8 cm, vikt 128 g.
Anlupna, bruksslitage.