DOPFAT, mässing, troligen Sydtyskland, Nürnberg, 1500/1600-tal.

Upphöjd mitt med en krans av gotiska fiskblåsor. Inskriftsband och stansad dekor. Diameter 48 cm.

Åldersrelaterat slitage, bucklor, senare pålödd upphägningskrok, bristningar, lagningar.

Utropspris
8 000 SEK