Bronerad och förgylld. Dekor av bla maskaroner och sfinxer. Krön med solfjäderformation flankerad av kaveldun. Fasettslipat glas. 174 x 77 cm.
Bruksslitage. Fläckar och glas med mindre anlöpningar. Skador och lagningar. Solfjäderdekor löst sittande. Renoverad och kompletterad, delvis senare bronsering samt senare äldre glas. Baktill märken efter skadedjur.