SPEGEL samt KONSOLBORD, renässansstil, 1800-talets slut.

Mahognyfaner. Krönlist med skurna dekor. Fasettslipat, originalspegelglas flankeras av svarvade joniska kolonner. Bredd 100 cm, djup 20 cm, höjd 192 cm. Konsolbord med svarvade ben och kulfötter. Bredd 89 cm, djup 32 cm, höjd 53 cm.

Kraftigt skadat spegelglas. Spår av målfärg, lackskador, en list medföljer separat.

Utropspris
200 EUR