Bronserade och förgyllda. Oval form med dekor av pärlstav. Krönta av medaljong, bandrosett och blommor. Kvicksilverfolierat glas. Lampetter i mässing. Mått 62x39 cm.
Visst ytslitage med färgbortfall, anlöpningar. Några sprickor och enstaka lagningar. Renoverade och kompletterade. Glas med skador. Möjligen senare glas.