MUMINFIGURER, 2 st, Atelier Fauni, Finland, 1950-60-tal.
Mumintrollet, höjd 15 cm. Tyg och läder. Märkta "atelier FAUNI" samt "made in Finland".
Tidsrelaterat bruksslitage, skador, fläckar. En arm saknas, den ena figuren med svans utan läderyta samt tofs.