John Börjeson

(Sverige, 1835-1910)
John Börjeson
(Sverige, 1835-1910)

JOHN BÖRJESON, skulptur, brons, signerad J. Börjeson.

"Musiken". Höjd 40,5cm.

Slitage. Bristning mellan kropparna.

Kompositionen kallad "Musiken" skulle ursprungligen uppföras som monumentalskulptur i samband med ett monumentet över Oskar II. Det skulle bestå av grupperna Musiken, Konsten, Slöjden, Poesien samt Vetenskap och Forskning, ordnade kring en byst av konungen, och skisser till dessa i gips fanns färdiga år 1889. "Poesien" står nu i brons utanför Dramatiska teatern i Stockholm, och vid dess sida "Dramatiken".

Utropspris
12 000 SEK