Bronserat och förgyllt underrede med målad skiva. Sargen med dekor av festonger, fleuroner och bandrosett. Runda kannelerade ben, kopplade med urna. Längd 86, bredd 43,5, höjd 82,5 cm.
Bruksslitage, skador/avslag, lagningar och mindre fläckar. Renoverad och kompletterad, bl a senare skiva. Något ostabilt.