STOLAR, 6 st, samt BORD, Peter Hvidt och Orla Mölgaard Nielsen, AB Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors.
Sex stolar med svängda ryggar och sitsar klädda i grönt tyg. Bord med oval skiva, två iläggsskivor. Originalklädsel. Etikettmärkta. Bordets längd ca 240 cm (140+50+50 cm). Stolarnas höjd ca 77 cm.
Bruksslitage, smärre repor och fläckar. Ojämn bleknad. En stol med lagning på undersidan.