Valnötsfanér, blindträ delvis av ek. Raka sidor, krönande kraftig list, pardörrar med spegeldekor mellan pilastrar krönta av korintiska kapitäl. Tre hyllplan varav ett med urtag för skedar. Nedtill låda med två dragringar av mässing. Fem svärtade kulfötter. Längd 212, bredd 75, höjd 204 cm. Nyckel finns.
Slitage, sprickor, skador och lagningar samt kompletteringar.