TAKLAMPOR, 2 st, mässing, Helge Zimdal, 1900-talets andra hälft.
Lökformade. Invändigt vitlackerade, samt med vitlackerat raster. Höjd exkl sladd och takkopp ca 21,5 cm.
Slitage. Repor, märken. Fläckar, ställvis anlöpningar, den ena med missfärgning. Ej funktionstestade.