Gräddkanna med uppsvängd hänkel och godronnerad bas. Saltkar 1800-talets andra hälft, förefaller ostämplat.
Mugg M Hammer Bergen c:a 1900. Höjd ca 5-10 cm.
Slitage. Bucklor.