SKÅL, glas, Paul Hoff, Kosta, 1980-talets början.
Rund nedåt avsmalnande. Överfång i grönt på utsidan och rött på insidan i form av vallmo. Signerad Kosta 57825 Hoff. Höjd 12, diameter 17,5 cm.
Obetydligt slitage.
Bukowskis Moderna auktioner, april 1994.