10 flata. 10 djupa. 15 förrätt. 10 assietter. 2 ovala serveringsfat, längd 36-38 cm. Runt serveringsfat, diameter 34 cm. Kanna. Såssnipa. Karott med lock. Karott utan lock. Litet serveringsfat.
Slitage, nagg, ena stora serveringsfatet med märkbar tillverkningsskada.
Formgiven av Reinhard Richter, i produktion under åren 1936-1973.