Bemålad i blått och brunt, locket med floral bemålning i grönt och rött. Gångjärnsförsett lock, ett fack med lock invändigt. Monogramsignerad JOS. Längd ca 70 cm, bredd ca 49 cm, höjd ca 37 cm. Nyckel finns.
Slitage. Märken, färg- och materialbortfall. Torrsprickor.