VAS, glas, Ewald Dahlskog, Kosta, sannolikt 1926-1929.
Trumpetformad. Rökfärgad glasmassa. Slipad dekor av palmer, frukter och stiliserade solar samt mattslipad kantbård. Signerad E Dahlskog Kosta. Höjd 25,6 cm.
Repor. Slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.