VÄGGDEKORATION, 3st, keramik och metall, Maija-Liisa Vasenius, signerad i godset, Kalevala koru, Finland 1960-70-tal.

En mobil, delvis svartglaserad, 51x18 cm. Två glaserade kompositioner, mått 24x34 respektive 26x28 cm.

Sedvanligt ytslitage. Smärre sprickor, sannolikt från tillverkning.

Utropspris
1 500 SEK