I form av tallstubbe. Inskription på ovansidan "Viktor Carlsson" samt otydlig årsangivelse resp monogramsignatur. Diam ca 31 cm, höjd ca 53 cm.
Slitage. Krackelyr. Sprickor, parti vid fot med glasyr- och materialbortfall. Repor.