Edmè Bouchardon

(Frankrike, 1698-1762)
Edmè Bouchardon
(Frankrike, 1698-1762)

EDMÈ BOUCHARDON, efter, skulptur, patinerad brons, gjutarstämpel Otto Meyers Eftr fud.

Porträttbyst av Karl XII. På svärtad träsockel. Höjd 23,5 cm inkl sockel.

Ytslitage, ärgningar. Sockel med sprickor och nagg, varv nagg ifyllt med mindre ifyllning. Mindre färgbortfall.

Utropspris
3 000 SEK