TEKANNA, porslin, senempire, 1800-talets smitt, möjligen Ryssland.

Tvådelad. Vit glasyr med förgylld dekor samt blommor. Höjd 21 cm.

Slitage, dekorbortfall. Underdel saknas.

Utropspris
1 500 SEK