SEKRETÄR med KARMSTOL, sannolikt Andreas Hansen för Hadsten Traevaruindustri, Danmark.

Körsbär. Utdragbar skrivskiva klädd i naturfärgat läder. Överdel med jalusi samt låd- och fackinredning. Bredd 112, djup 61, höjd 112 cm. Karmstol med svängd rygg övergående i karmar, stoppad läderklädd sits. Nyckel finns.

Bruksslitage, smärre repor. Skrivskivan med bläckstreck. Stolens sits med fläckar.

Utropspris
10 000 SEK