Helsinki Winter Sale F504
Selected Gifts E1128
Curated Timepieces – november F529
Josef Frank med vänner – Winter Edition F534
Jerns Vapensamling E1122
En svensk privatsamling F578
The Beautiful Line F593
Design Jewellery Online E1100

SERVIS, "Blå Blomst", 79 delar, Royal Copenhagen, 1900-tal.

Bestående av;
12 mattallrikar (diameter 25 cm),
12 tallrikar (diameter 22 cm),
12 djupa (diameter 22 cm),
12 assietter (diameter 17 cm),
2 Krukor/skålar,
1 terrin med lock (längd 27 cm, andra sortering),
1 såsskål på fat (andra sortering),
1 såssnipa (andra sortering),
5 askfat/fat,
2 ställ,
salt och pepparströare,
1 gräddsnipa,
2 ovala uppläggningsfat (1 andra sortering),
2 ovala uppläggningsfat mindre (1 andra sortering),
2 rektangulära uppläggningsfat (andra sortering),
10 kaffekoppar med fat (2 extra fat medföljer).

Bruksslitage.

Utropspris
5 000 SEK