VASER, 2 st, glas, "Stromboli", sign. Aimo Okkolin samt VAS, glas, "Snurra", Helena Tynell. Riihimäen Lasi Oy.
Lila- samt turkosfärgat glas. "Stromboli", i produktion 1963-1968, höjd 15-25 cm. "Snurra", i produktion 1959-1968, höjd 23,5 cm.
Bruksslitage, små repor, ytsmuts. "Snurra" med kantavslag.