CLAES OLDENBURG multipel, stämpelsignerad o daterad -66, upplaga 200 ex.
"London knees". Gjuten latex m poyuretan-överdrag. På sockelplatta i svart plast. Höjd 40 (knäna höjd 37), längd 41, bredd 27.
Slitage, ytsmuts, sprickor, krackeleringar, något färgbortfall.
Sydsvenska Dagbladets konstsamling
Upplaga på 200 ex.