Fanerat i mahogny. Rektangulärt med fyra avsmalnande ben. Två dörrar och två lådor. Nyckelskyltar och dragknoppar i ben. Höjd 77, längd 40,5 och bredd 25 cm.
Smärre orangrepp. Blekt. Renoverat och kompletterat. Lös list. Fanérskador.