GRÖTSKÅL med LOCK samt KANNA, flintgods, Göteborgs Porslinsfabrik, 1900-tal.

Hänklar, lockknopp samt handtag i form av tomtehuvuden. Grötskål, diameter 22 cm exkl hänklar. Kanna, höjd 12 cm.

Bruksslitage, krackeleringar. Mindre missfärgningar och smärre nagg.

Utropspris
2 000 SEK