SKULPTUR, gips, Michail Katz, signerad och daterad 1936. Föreställande Gösta Ekman d.ä.
Dedikation daterad 1951 från konstnären. Höjd 33 cm.
Smärre kantnagg och tillverkningsdefekter.
4 stycken gavs som gåva till: Greta Garbo, Eva Henning, Tutta Rolf och nuvarande säljares far.