MUMINFIGUR, Atelier Fauni, 1950-60-tal. "Snorkfröken".
Stomme i metall. Klädd i plysch och skinn. Applicerade ögonglober av glas. Hår av syntetiskt material. Undertill stämplad Atelier Fauni. Höjd 12,5 cm.
Obetydligt slitage. En fot saknar fotplatta och lite fläckad.
Nuvarande ägare fick denna figur omkring 1960 och den har legat nedpackad större delen av de år som förflutit sedan dess.