Även delar från bl a Erlandssons Silverfabrik, Kristianstad. Bestående av 12 gafflar längd 21, 12 knivar längd 24,5, 12 skedar längd 22,5, 12 teskedar längd 14,5, 12 mockaskedar längd 10,5 och 1 soppslev längd 32 cm.
Monogramgravyr D. 2 gafflar och 2 2 fruktknivar av nysilver medföljer. Soppsleven med buckla och liten bristning i kanten. Bruksslitage och repor. Knivarnas blad rostfria och troligen ersatta.