Herr- och damur. Olika tillverkare, bla Omega, Elgin, Invar, Waltham, Longines, Zenith. Diam 32-60 mm.
Slitage, några med skador, sprickor, bucklor, någon saknar glas samt någon visare. Ett med endast urverk och urtavla. Ej fullständigt genomgångna eller funktionstestade.