Rund urtavla med vit emalj. Baksidan med emaljerad dekor av Maria med Jesusbarnet i färger mot grön fond. Stämplad ECHAPPEMENT a Cylindre HUIT TROUS en RUBIS 302231 och inristade små siffror. I etui från L Larsson & Co, Juvelerare Stockholm och Göteborg. Diameter 4 cm. Nyckel finns.
Urtavlan med svaga krackeleringssprickor och en kantnagg/färgbortfall. Urglaset löst. Emaljen med repor. Ej funktionstestad.