Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande skrivinrikte. Senare målning med kinesiserande dekor. Överdel med dörrpar och bakomliggande hyllplan. Lådor nedtill. Senare beslag av mässing. Lösa klotfötter medföljer. Bredd 155. Djup 54. Total höjd inklusive klotfötter. 239 cm.
Slitage. Omfattande färgbortfall. Skador. Avslag på bla dekorelement. Repor och märken. Senare sockel. Nyckel saknas.