BORDSPENDYL, empire, 1800-talets första hälft.

Förgylld. Antikiserande dekor av bland annat lyrspelande kvinna. Urtavla med romerska siffror. Höjd ca 38 cm. Nyckel finns.

Slitage, repor och stötmärken. Mindre förstärkningar undertill. Ej funktionstestad.

Utropspris
5 000 SEK